Wyprawa realizowana od 2 osób, cena na zapytanie.
Podczas wycieczki objazdowej wokół wyspy Lodu i Ognia przemierzymy niemal 3000 kilometrów, poznamy wszystkie najważniejsze i najbardziej spektakularne atrakcje Islandii. Wyprawę prowadzi autor przewodników National Geographic, przewodnik z certyfikatem specjalisty Islandzkiej Organizacji Turystycznej.
Wybierz termin
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
1. DZIEŃ: Nocleg Hafnarfjordur – Akranes – Borgarnes
Przylatujemy z Polski na lotnisko w Keflaviku. Przejeżdżamy przez dawną bazę żołnierzy amerykańskich, mieszczącą się w rejonie lotniska. Naszą podróż po Islandii rozpoczniemy od przejazdu przez świeże pola lawowe. Podziwiając różnorodne krajobrazy położonego na południowym zachodzie półwyspu Reykjanes docieramy na nocleg, by nabrać sił przed czekającymi nas przygodami.
2. DZIEŃ: Borgarnes – Reykholt – wodospady Hraunfossar i Barnafoss – Husafell – lodowiec Langjokull – wodospad Glanni – krater Grabrok – Akureyri
Po śniadaniu spędzimy poranek w Borgarnes. Spacer zaczynamy od punktu widokowego, z którego ogarniemy wzrokiem półwysep Snaefelsness, malownicze fiordy i otaczające je góry. Przejeżdżamy do mauzoleum Egila Skallagrimsona, by poznać najsłynniejszą islandzką opowieść – Sagę o Egilu. Następnie ruszamy do Reykholt – miasteczka islandzkiego skalda Snorriego Sturlusona, dziejopisarza narodów Skandynawii. Idziemy na spacer nad lodowcową rzekę Hvita, gdzie zobaczymy setki bystrych wodospadów Hraunfossar oraz owiany mroczną legendą Barnafoss. Potem mkniemy do ulubionego letniska islandczyków, Husafell. Stamtąd wyruszamy na rajd skuterami śnieżnymi albo lodowymi pancernymi pojazdami przedzieramy się przez śniegi na lodowiec Langjokull, w którym wykuto lodową jaskinię (atrakcje fakultatywne). W pobliżu znajduje się stadnina i jest możliwość zorganizowania wycieczki na grzbiecie małych, ale dzielnych koników islandzkich – endemicznej rasy, niezwykle spokojnej i przyjaznej (wycieczka fakultatywna, umiejętności jeździeckie nie są wymagane). Alternatywnie można wypocząć w kompleksie gorących basenów (atrakcja fakultatywna) przy największych geotermalnych źródłach na Islandii – Deildantunguhver. Następnie przejedziemy do słynnej islandzkiej Drogi Numer 1 i ruszymy na północ. Zatrzymamy się przy pięknym wodospadzie Glanni, a potem udamy się na trekking na szczyt krateru Grabrok. Na nocleg zatrzymamy się w stolicy północnej Islandii –Akureyri.
3. DZIEŃ: Wieloryby Husavik – Myvatn – Krafla – Godafoss – skansen
Po śniadaniu zaczynamy dzień od wyprawy do Husavik. To jedno z najstarszych osiedli na wyspie, a jednocześnie punkt startowy rejsów w poszukiwaniu wielorybów (wycieczka fakultatywna). Po rejsie przejedziemy do Go∂afoss – „Wodospadu Bogów”, który ma niezwykłą historię i imponujące rozmiary. Stamtąd ruszamy nad Jezioro Myvatn – jeden z najbardziej aktywnych rejonów sejsmicznych i geotermalnych na świecie. Znajdują się tu zadziwiające pseudokratery Skútustaðagígar, Dimmuborgir – pole zastygłej lawy w formie przypominającej gotyckie zamki i katedry, czy grota z podziemnym gorącym stawem Grjotagja – plan filmowy serialu „Gra o tron”. Ruszymy na krótki trekking na wierzchołek gigantycznego krateru Hverfjall. Pojedziemy zobaczyć dymiące siarkowe fumarole pola geotermalnego Hverir, gdzie amerykańscy astronauci testują kombinezony przed lotem na Marsa i odwiedzimy efektowny krater Viti oraz elektrownię geotermalną na zboczu wulkanu Krafla. Długi dzień zakończymy w położonych w sercu pola lawowego gorących basenach Myvatn Baths, gdzie chętni mogą zrelaksować się w lazurowej, ciepłej wodzie w wulkanicznym otoczeniu (atrakcja fakultatywna). Wracając do Akureyri, wybierzemy się do skansenu Laufas, by zachwycić się urodą krytych darnią stuletnich domków.
4. DZIEŃ: 66 Równoleżnik – Asbyrgi – Skały Echa – Dettifoss – Egilsstadir – Fiordy Wschodnie
Po śniadaniu kierujemy się na północ i przecinamy Równoleżnik 66. Stąd już niemal widać krąg polarny, a z pionowych klifów opadających do Atlantyku, malowniczo startują stada maskonurów. Przed nami jeszcze jeden zadziwiający cud natury – gigantyczny kanion Ásbyrgi, którego kształt natchnął Wikingów do stworzenia legendy o nordyckim bogu Odynie galopującym tu na swym ośmionożnym koniu Sleipnirze. Spojrzymy na stumetrowe pionowe ściany i przespacerujemy się przez tajemniczy las na dnie wąwozu do pięknego stawu, zamieszkałego przez kilkanaście gatunków wodnych ptaków. Stąd kierujemy się na południe, w górę grzmiącej rzeki Jokulsa. Krótki, ale bardzo malowniczy trekking zawiedzie nas do Skał Echa, które są niezwykłą formacją bazaltowych „lusterek” pośrodku groźnego skalistego wąwozu. Stąd jedziemy do wodospadu Dettifoss w parku narodowym Jökulsargljufur i delektujemy się jego surowym pięknem. To najpotężniejszy wodospad Europy, a latem spada tu w 44-metrową czeluść 300.000 metrów sześciennych wody na sekundę. Podziwiając krajobraz przywodzący na myśl tolkienowski Mordor, przejeżdżamy do Mö∂rudalur, zapomnianej wioski, niczym z Dzikiego Zachodu. Nad naszymi głowami będzie się wznosił ośnieżony wierzchołek wulkanu Askja, a przewodnik uraczy nas mrożącymi krew w żyłach opowieściami o mieszkających tu przed wiekami Wikingach wyjętych spod prawa, którzy tworzyli w tym trudnym do życia miejscu specyficzną kulturę. Górską drogą przejedziemy do Egilsstadir – stolicy wschodniej Islandii, która zimą jest często odcięta od świata. Przekraczamy jezioro Lagarfljot wypatrując owianego legendą konkurenta szkockiej Nessie, który zamieszkuje ponoć głębiny tego akwenu i krętymi, ale pustymi drogami zjedziemy do fascynujących dzikością i surową urodą Fiordów Wschodnich. W tej odludnej krainie, przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć pasące się duże stada dzikich reniferów.
5. DZIEŃ: Jokulsarlon – Kirkjubaerklaustur – Fjadragljufur – Vik – Reynisfjara – lodowiec Solheimajokull – wodospad Skogafoss
Po śniadaniu, niezwykle widowiskową drogą, przyczepioną do skalnych ścian, okrążamy kolejne fiordy w drodze do Laguny Lodowcowej Jokulsarlon. To tu kręcono spektakularne sceny pościgów Jamesa Bonda w filmie „Śmierć nadejdzie jutro” oraz przygody Lary Croft w „Tomb Rider”. Możliwość rejsu amfibiami pośród pływających gór lodowych (wycieczka fakultatywna). Potem ruszamy na diamentową plażę, która skrzy się od kryształów pokruszonych lodowych gór. Wypatrujemy też fok baraszkujących pomiędzy górami lodowymi. Potem przejedziemy południowym wybrzeżem na zachód, przez piaszczyste sandury – pustynię u stóp największego europejskiego lodowca: Vatnajokull (8100 km2), na której łatwo w słoneczne dni zaobserwować miraże, a wiatr wzbudza niebezpieczne tornada. Odwiedzamy przepiękny kanion Fjadrargljufur znany z teledysku Justina Biebera. A następnie zatrzymujemy się w miasteczku Vik, gdzie znajduje się największy na Islandii outlet z odzieżą sportową i tradycyjnymi wyrobami z islandzkiej wełny. Następnie dotrzemy na najsłynniejszą czarną plażę Islandii. Reynisfjara to fantastycznie uformowane bazaltowe skały i czarny jak węgiel piasek, który kontrastuje z bielą fal i błękitem oceanu. Jeszcze rzut oka na słynną skałę na półwyspie Dyrhólaey i jadąc dalej słynną drogą Numer Jeden dotrzemy do moreny czołowej lodowego jęzora Sólheimajökull. Jeśli tylko warunki i względy bezpieczeństwa pozwolą, udamy się na 45-minutowy trekking pod lodową czapę, by przekonać się skąd Wyspa Lodu wzięła swoje miano. A potem zadumamy się nad wdziękiem najpiękniejszego dla wielu islandzkiego wodospadu, którego proporcje są wzorcowe. Ma 62 metry wysokości i 26 metrów szerokości. To dzieło natury, które jest absolutnie doskonałe.
6. DZIEŃ: Wyspy Vestmannyar – Seljalandsfoss – Eyjafjallajokull
Po śniadaniu płyniemy promem na Heimaey, główną wyspę archipelagu Vestmannaeyjar. Podczas półgodzinnego rejsu podziwiamy spektakularne klify i malownicze samotne wysepki, zamieszkałe przez kolonie maskonurów. Heimaey to współczesne Pompeje. Lawa, która od stycznia do lipca 1973 roku wypływała z wulkanu Eldfell, pokryła sporą część miasta kilkunastometrową warstwą. Mieszkańców, w ciągu kilku godzin od erupcji, ewakuowano helikopterami. Zwiedzimy zamienione w park pole lawowe na miejscu dawnych ulic i przespacerujemy się na szczyt wulkanu Eldfell (ok. 45 minutowy trekking), by poczuć żar wciąż dobywający się z lawowych pieczar i ogarnąć wzrokiem spektakularny widok na całą panoramę archipelagu. Po powrocie na Islandię jedziemy do jednego z najpiękniejszych wodospadów na wyspie – Seljalandsfoss. Warto wziąć ze sobą nieprzemakalny płaszcz, bo ten cud natury można podziwiać obchodząc go wokół. Krótki spacer doprowadzi nas stąd do ukrytego wodospadu Gljúfrabúi. Dla odważnych – możliwość podejścia pod wodospad spacerem w krystalicznej, zimnej wodzie. Pełen emocji dzień zakończymy dwudziestominutowym spacerem do ukrytego przed turystami kąpieliska u podnóża owianego złą sławą wulkanu Eyjafjallajökull. W niezwykłej, górskiej scenerii wykąpiemy się w basenie termalnym z ciepłą wodą spływającą ze źródeł na stoku wulkanu.
7. DZIEŃ: Złoty Krąg – Keri∂ – Skalholt – Geysir – Gullfoss – Thingvellir – Laugarvatn
To nie przypadek, że pierścień cudów natury i zachwycających pamiątek kultury i islandzkiej tożsamości, nazywa się Złotym Kręgiem. To tu zobaczymy najpiękniejszy islandzki krater, odwiedzimy pierwsze biskupstwo na Islandii, a także sektakularną równinę nad jeziorem Thingvallavatn, gdzie przez tysiąc lat zbierał się Althing – islandzki parlament (i do dziś odbywają się najważniejsze uroczystości w wyspiarskiej społeczności). To tu kręcono słynny serial „Gra o tron”. Jednak nazwa Złoty Krąg najpełniej lśni przy spektakularnym Gullfossie – Złotym Wodospadzie na rzece Olfusa. A turyści od wieków pielgrzymowali do – kiedyś największej islandzkiej atrakcji – Geysira – pierwowzoru wszystkich gejzerów. Dziś szacowny i sędziwy Geysir „odpoczywa” wybuchając zaledwie kilka razy do roku. Ale tuż obok położony jest młody i żywotny Strokkur, który obdarza nas efektownym wystrzałem co 7-10 minut. Nie ma więc obaw – na pewno uda nam się to cudne zjawisko uchwycić na zdjęciach i filmach. Dzień możemy zakończyć w dawnym miejscu chrztu Islandczyków – ciepłych źródłach Laugarvatn (atrakcja fakultatywna), a dla najdzielniejszych – możliwość wskoczenia wprost z sauny do lodowatego jeziora.
8. DZIEŃ: Hverager∂i – tunel lawowy – Reykjavík – Bessastaðir – płyty kontynentalne Europy i Ameryki – Błękitna Laguna
Jedziemy do Hverager∂i – miasta na gorących źródłach geotermalnych, gdzie piecze się chleb lawowy i eksperymentalnie prowadzi największą europejską hodowlę bananów. Schodzimy pod ziemię na trekking w niezwykłym cudzie natury – tunelu lawowym Raufarholshellir (atrakcja fakultatywna). Jedziemy do stolicy Islandii, Reykjavíku – najbardziej na północ położonej stolicy świata, gdzie poznajemy najsłynniejsze symbole miasta: Kościół Hallgrimskirkja, Sun Voyager czy nawiedzony pałacyk Höfði. Spacerujemy po muzeum rzeźb słynnego islandzkiego symbolisty, Einara Jonssona i podziwiamy nowoczesny budynek opery i filharmonii – Harpa. Oglądamy budynek parlamentu, odwiedzamy promenadę nad jeziorem Tjörnin – ulubione miejsce spacerów mieszkańców stolicy, i ratusz miejski na wodzie. Odwiedzamy katedrę Domkirkja, reprezentacyjne ulice A∂alstraeti i Laugavegur, a także park Arnarhóll z siedzibą islandzkiego rządu. Odwiedzimy także siedzibę prezydenta Islandii. Stamtąd ruszamy na bogaty w atrakcje Półwysep Reykjanes. Zaczniemy od trekkingu po rezerwacie geotermalnym Krysuvik i spacerze nad malowniczym jeziorem Kleifarvatn. Robimy sesję zdjęciową na słynnym moście Miðlína łączącym płyty kontynentalne Ameryki i Europy. Zakończenie wyjazdu świętujemy kąpielą w słynnej Błękitnej Lagunie (atrakcja fakultatywna) z drinkiem w dłoni i dobroczynną krzemionkową maseczką odmładzającą na twarzy.
9. DZIEŃ: Powrót do Polski
Pełni niezapomnianych wrażeń z żalem ruszamy na lotnisko w Keflaviku i opuszczamy Islandię.
CENA OBEJMUJE:
- Transfer z/na lotnisko w Keflaviku
- Opieka doświadczonego polskojęzycznego pilota-przewodnika, autora przewodników National Geographic. Przewodnik z aktualnym certyfikatem specjalisty Islandzkiej Organizacji Turystycznej
- Noclegi w islandzkich apartamentach z łazienką i kuchnią, w pokojach 2 lub 3-osobowych (np. rodzina z dzieckiem). W schronisku górskim w Fiordach Wschodnich układ pokojów w miarę dostępności miejsc. W Akureyri nocleg w futurystycznym hotelu kapsułowym – kapsuły 1 lub 2-osobowe)
- Śniadania hotelowe lub przygotowywane przez opiekuna grupy
- Transport na wyspie samochodem osobowym lub busem (w zależności od liczby uczestników)
- Pełne ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie na wypadek zagrożeń pogodowych typowych dla Islandii, ubezpieczenie wypadkowe
- Opłaty drogowe, opłaty parkingowe, opłaty za tunele, bilety promowe
CENA NIE OBEJMUJE:
- Biletu lotniczego (możliwość przelotu tanimi liniami lotniczymi)
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)Dopłata do pokoju 1-osobowego: 1800 PLN
Dopłata do wysokiego sezonu: (lipiec-sierpień) 500 PLN/os.