Wyprawa realizowana już od 6 osób.
Dla prawdziwych, żądnych przygód podróżników – noclegi w namiotach i domach nubijskich (poza Chartumem) – Dongola – Napata – Meroe – ludzie i wielbłądy – Nil i katarakty – piramidy i świątynie – derwisze sufi – starochrześcijańskie klasztory – „W pustyni i w puszczy” – niezapomniane noce na pustyni pod rozgwieżdżonym afrykańskim niebem
Wybierz termin
3990 PLN + 2410 EUR
3990 PLN + 2410 EUR
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
1. DZIEŃ: WYLOT Z WARSZAWY
Spotkanie grupy na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, przelot do Chartumu.
2. DZIEŃ: CHARTUM – JEBEL EL HOSH
Przylot do Chartumu w godzinach porannych. Udajemy się do Blue Nile Sailing Club nad brzegiem Nilu Błekitnego. BNSC to klub żeglarski założony przez Anglików w czasach kolonialnych – obecnie popularny wśród sudańskiej klasy średniej. Zachowały się tu stare żaglówki (wciąż na chodzie) oraz stojący na brzegu Melik – jedna z kanonierek używanych w trakcie Kampanii Sudańskiej w 1898 r. przez armię Kitchenera. Krótki odpoczynek z możliwością skorzystania z prysznica. Po śniadaniu – zwiedzanie pobliskiej katolickiej Katedry Św. Mateusza oraz Cmentarza Żołnierzy Commonwealthu. Wyjazd na północ – ponad 250 km asfaltowej drogi. Nocleg w namiotach na pustyni w rejonie Jebel El Hosh.
3. DZIEŃ: JEBEL EL HOSH – STARA DONGOLA – KERMA
Przejazd z Jebel El Hosh do Starej Dongoli – w wiekach VII-XIV stolicy chrześcijańskiego Królestwa Makuria. Zwiedzimy ruiny katedry i klasztoru. Następnie przemieszczamy się do Kerma – stolicy pierwszego państwa Kusz. Początki królestwa Kerma to 2500 r. p.n.e. Upadek nastąpił w 1500 r. p.n.e. po ekspedycji egipskiego faraona Totmesa I. Zwiedzimy Zachodnią Deffufę i Muzeum Cywilizacji Kerma. Kolacja i Nocleg w Tubus.
4. DZIEŃ: TUMBUS – SESIBI – SOLEB
Zwiedzanie pozostałości egipskiego kamieniołomu, spacer w okolicach Trzeciej Katarakty Nilowej. Przejazd do Delgo skąd przeprawimy się promem na zachodni brzeg Nilu. Zwiedzamy wybudowaną na polecenie Echnatona (Amenhotepa IV) świątynię Atona w Sesibi Stąd udajemy się na nocleg w domu nubijskim niedaleko Soleb. Kolacja i nocleg w Soleb (dom nubijski).
5. DZIEŃ: SOLEB – WYSPA SAI
Zwiedzanie świątyni Amona w Soleb wybudowanej na polecenie Amenhotepa III oraz pozostałości świątyni w Sedeinga poświęconej małżonce tego faraona. Kolacja i nocleg – na wyspie Sai (namioty).
6. DZIEŃ: WYSPA SAI – JEBEL BARKAL
Zwiedzamy wyspę Sai (stanowiska archeologiczne, a także jedno z ostatnich miejsc w Sudanie gdzie można spotkać krokodyle) – a następnie przez Dongolę jedziemy aż do Karimy (starożytnej Napaty) do podnóża wzgórza Jebel Barkal. Jeśli czas nam pozwoli – zobaczymy zachód słońca ze wzgórza. Kolacja i nocleg (namioty) w rejonie Jebel Barkal, z widokiem na piramidy.
7. DZIEŃ: KARIMA
Napata – założona przez egipskiego faraona Totmesa III w XV w. p.n.e., później pomiędzy VII w. p.n.e. a VI w. p.n.e. była stolicą drugiego (po Kerma) państwa Kusz. Zwiedzamy pozostałości świątyni Amona przy Jebel Barkal oraz nekropolie królewskie (piramidy) w El Kurru oraz Nuri. Nocleg w domu nubijskim.
8. DZIEŃ: WYSPY AL KASINGER – PUSTYNIA BAYUDA
Przed południem wybierzemy się na wycieczkę łodzią po Nilu, w zielony (sic!) rejon wysp al Kasinger. Następnie jedziemy na wschód, w stronę Atbary. Nocleg w sercu pustyni Bayuda, przy wygasłym wulkanie Hosh El Delan (arab. przedsionek diabła) w namiotach.
9. DZIEŃ: MEROE
Przejazd w okolice Meroe. To tereny trzeciego państwa nubijskiego – Królestwa Meroe – okres pomiędzy VI w. p.n.e. a IV n.e. Meroe porównywano do cywilizacji starożytnej Grecji. Zwiedzanie kompleksu piramid (naliczono ich tu około 200). Nocujemy w bezpośrednim sąsiedztwie piramid (namioty).
10. DZIEŃ: MEROE – SHENDI – NAGA
Ciąg dalszy zwiedzania piramid i pobliskich ruin Królewskiego Miasta Meroe. Następnie przez Shendi udajemy się do kompleksu świątynnego Naga z czasów królestwa Meroe. Kolacja i nocleg przy świątyniach (namioty).
11. DZIEŃ: MUSAWWARAT ES-SUFRA – SZÓSTA KATARAKTA
Przejazd do pobliskiego Musawwarat es-Sufra, gdzie zobaczymy największy zachowany meroicki kompleks świątynny w Sudanie. Po południu – przejazd do Szóstej Katarakty na Nilu. Kolacja i nocleg (namioty).
12. DZIEŃ: CHARTUM
Powrót do Chartumu. Zakwaterowanie w luksusowym zabytkowym Grand Hotelu nad brzegiem Nilu. Zwiedzanie pobliskiego Muzeum Narodowego z imponującymi zbiorami (m.in. tzw. Freski z Faras oraz kompletne antyczne świątynie przeniesione tu z terenów zalanych przez Jezioro Nassera). Wizyta u zbiegu Nilów Błękitnego i Białego. Nocleg w Grand Hotelu.
13. DZIEŃ: OMDURMAN
Omdurman – wizyta na suku. Dom Kalifa Abdullahiego (obecnie muzeum historii mahdyzmu) i Grobowiec Mahdiego (tak, to te postaci znane z „W pustyni i w puszczy”), O zachodzie słońca będziemy oglądać zikr – obrzędy derwiszy Sufi przy grobie Szejka Hamad al Nil. Nocleg w Grand Hotelu.
14. DZIEŃ: CHARTUM
Spacer po centrum Chartumu w trakcie którego zobaczymy m.in. Souk Arabi oraz Wielki Meczet (z zewnątrz), czas wolny. Jeśli się uda – odwiedzimy Republican Palace Museum (muzeum historii współczesnego Sudanu), Wyspę Tuti (i jeszcze coś, jeśli zdążymy). Obiad pożegnalny, w nocy transfer na lotnisko.
15. DZIEŃ: POWRÓT
Przylot do Polski.
CENA OBEJMUJE:
- Przelot na trasie Warszawa – Chartum – Warszawa
- Zakwaterowanie w namiotach i domach nubijskich, w Chartumie w hotelu ****
- Śniadania, lunche i kolacje w dniach 2-13
- Transport mikrobusami i samochodami 4×4
- Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opiekę pilota B.P Opal Travel na całej trasie oraz przewodnika lokalnego anglojęzycznego
- Pozwolenie na fotografowanie
- Ubezpieczenie KL, NW
CENA NIE OBEJMUJE:
- Wizy sudańskiej oraz opłat wjazdowych i wyjazdowych
- Opłat za pozwolenie na filmowanie, napiwków dla obsługi (ok.100 EUR)
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)